Embassy of the Republic of North Macedonia in Great Britain

Suite 2.1 & 2.2, Buckingham Court, 75-83 Buckingham Gate, London SW1E 6PE

Phone: ++ 44 207 976 0535

Fax: ++ 44 207 976 0538

Latest news

Османи: Потребни се храбри политички чекори од сите партнери за обнова на европскиот моментум на Западниот Балкан

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на состанокот на министри за надворешни работи од Западен Балкан, на покана на државниот секретар за надворешни работи, Комонвелт и развој на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Лиз Трас. На состанокот како специјални гости беа Стјуарт Пич, специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, Мирослав Лајчак, посебен претставник на ЕУ за Западeн Балкан и дијалогот Белград – Приштина и Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан. Главна тема на дискусија беа актуелните предизвици на земјите од Западниот Балкан: беа отворени темите поврзани со економскиот развој, регионалната соработка и можностите за зголемување на трговската соработка; европската и евро-атлантската перспектива, како неопходен услов за демократски, институционален и политички напредок на земјите; како и предизвиците на регионалната безбедност, вклучително и перспективите за надминување на отворените прашања кои ја загрозуваат неговата интеграција. Зборувајќи за актуелните состојби на Балканот, Османи нагласи: „Блокадата на Европските интеграции за Северна Македонија и Албанија е неправилна, неоправдана, и таа создава недоверба во целиот регион. Потребни се храбри политички чекори од сите членки на Унијата, пред сѐ од Република Бугарија, но и од останатите партнери во ЕУ; тука секако сметам и на нашата подготвеност за искрени компромиси со цел затворање на ова поглавје и отворање на перспективите за Северна Македонија и за целиот регион. Уверен сум дека е тоа наједноставниот, и веројатно во овој момент, единствениот начин со кој може да се предизвика нов европски и евроатлантски моментум на Балканот“. Во оваа насока Османи ја поздрави одлуката на британската влада за назначување на специјалниот пратеник на Обединетото Кралство задолжен за регионот на Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич, оценувајќи го како чин кој ќе придонесе за подобрување на регионалната стабилност и просперитет на регионот, како и за промовирање на силни демократски институции и отворени општества. На состанокот, беше презентирана и неодамнешната британска иницијатива за Превенција на сексуално насилство во конфликт, која Република Северна Македонија ја поддржа. Дополнително, беа разменети мислења за активностите и заложбите на земјите учеснички на Глобалниот Самит COP 26 што се одржа во Глазгов овој ноември за намалување на климатските промени . Во овој контекст, МНР Османи брифираше детално за заложбите на Северна Македонија да ги намали емисиите на стакленички гасови за 51%  до 2030 година. Во рамки на престојот, МНР Османи оствари и  одделни билатерални средби со домаќинот, Лиз Трас, Габриел Ескобар, Мирослав Лајчак; Мартин Викерс, специјален пратеник за трговија со Западен Балкан на Премиерот, Борис Џонсон; но и со министерката за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисерка Турковиќ, на кои беа разменети мислења за билатералната и регионална соработка.  

Лондон, 13 декември 2021 год.

Османи – Трас: Западен Балкан останува приоритет за Обединетото Кралство

Министрот за надворешни работи, Бујар Османи, за време на престојот во Лондон се сретна со државниот секретар за надворешни работи, Комонвелт и развој на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Лиз Трас. Двајцата министри разговараа за развојот на билатералните односи меѓу двете земји, но голем дел од разговорот беше посветен и на регионалните предизвици и европската перспектива на Северна Македонија. На средбата беше констатирано дека текот на имплементацијата на Спогодбата за партнерство, трговија и соработка помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство е многу значајна компонента во развојот на целокупните релации. Разговараа и за континуираната успешна соработка во областа на одбраната, а како исклучително значајна е долгогодишната британска поддршка за јакнење на воените капацитети на нашата земја и секако за соработката во НАТО, како уште една алка на поврзување и соработка  на двете земји во иднина. Соговорниците констатираа дека Западниот Балкан има важна улога за севкупната стабилност и напредок на Европа, а интеграција на регионот во Европската Унија претставува взаемен геостратешки интерес од политички, безбедносен и економски аспект. Соговорниците се согласија дека е неопходен е засилен ангажман и присуство во регионот на Обединетото Кралство, САД и Европската Унија што ќе придонесе кон остварување на заедничката цел – стабилен и просперитетен Регион. Европската и евроатланската перспектива остануваат главна движечка сила за трансформација на сите земји од Регионот во демократски и економско развиени општества и во таа насока отворањето на пристапните преговори на Северна Македонија и Албанија со Европската Унија позитивно на стабилноста и долгорочниот развој на целиот континент. Османи на маргините на министерскиот состанок во Лондон се сретна и со Стјуарт Пич, специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, Мирослав Лајчак, посебен претставник на ЕУ за Западeн Балкан и дијалогот Белград – Приштина и Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан, но и со министерката за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисерка Турковиќ. Исто така, министрот Османи се сретна и со министерката за Европа и Америките на Обединетото Кралство, Венди Мортон како и со Мартин Викерс, специјален пратеник за трговија со Западен Балкан на Премиерот, Борис Џонсон, каде што се збореше за нови потенцијали за бизнисите; потенцијали и за нови странски инвестиции, но и можности за проширување на постоечките бизнис капацитети во земјава.

Лондон, 13 декември 2021 година

Minister Osmani presents M-CARD for our eminent persons abroad

Foreign Minister Bujar Osmani today at a press conference presented the M-CARD project, intended for persons who originate from the Republic of North Macedonia as a symbolic acknowledgement for their selfless engagement aimed at promoting the country abroad. The M-CARD is an acknowledgement and a recognition for eminent persons or individuals from the country who have shown exceptional success with their work and professionalism, and thus truly promoted North Macedonia abroad, Osmani emphasised. “As their motherland, we want to express our gratitude to them, I would say, in a symbolic manner – to pay them back, to compensate their role as promotors of the country, representing us as a country of successful and quality people”, he added. “During a longer past period, a large number of people have not only left the country, but they have achieved particular exceptional professional and social success where they are. They are successful doctors, scientists, businessmen, culture workers etc. that we want to attract to the country, strengthen their ties and create a potential for their closer involvement in our social flows”, Osmani emphasised. The idea is for such individuals to be included in a wider network that would be involved deeper in the social flows in the country. The whole process regarding the M-CARD will be coordinated by the Ministry of Foreign Affairs. The card will provide certain benefits such as free entrance at cultural events, museums and galleries, it would offer an advantage when applying for projects in the framework of programs for cooperation of the Ministry of Foreign Affairs with individuals and associations abroad, facilitate regulating the stay in the country and support in the case of new businesses opening etc. The list of benefits is being expanded in cooperation with other Government departments. The detection of such persons is planned to be started by the diplomatic missions and consular posts of North Macedonia abroad, and the awarding will be realized in a strictly determined procedure conducted within the Ministry of Foreign Affairs.  

Tourist destinations

Баба Планина, Битола

Охридско езеро, Охрид

Дојранско езеро, Дојран